Aktualności

Dzień dobry, tu Ignacy Łukasiewicz. Tak, ten od lampy naftowej, i nie tylko. Opowiem Ci o Mieście Światła i jego pięknych okolicach, chcesz posłuchać? Wystarczy, że podniesiesz słuchawkę... 🧡💙💚

📞
Pierwsza w regionie budka „nietelefoniczna” stanęła właśnie na gorlickim Rynku. W budce umieszczony jest aparat telefoniczny, ale nie można z niego zadzwonić – można natomiast wyruszyć w fantastyczną przygodę w Beskidzie Gorlickim! ☎

To kreatywna instalacja artystyczna – zrewitalizowana i przearanżowana budka telefoniczna. Podnosząc słuchawkę poznacie wiele ciekawych historii, których na próżno szukać w Wikipedii – legendy, zakulisowe wątki rozmaitych zaszłości i to w dodatku „z pierwszej ręki”, bo przedstawione przez samego Ignacego Łukasiewicza, z którym połączycie się osobiście za pośrednictwem tegoż, jakże wdzięcznego wehikułu czasu. Zapraszamy w podróż po Beskidzie Gorlickim!

Budka stanęła dzięki współpracy LGD Beskid Gorlicki oraz Gorlice.pl, w ramach promocji marki lokalnej Karpating.

Budki telefoniczne zniknęły z krajobrazu polskich miast i wsi ładnych parę lat temu. Budka nietelefoniczna w 100% przypomina dawne budki, z tą jednak różnicą, że jest bardziej atrakcyjna graficznie. Nasza budka nawiązuje do naftowej historii regionu i patrona 2022 roku – Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy, farmaceuty i twórcy światowego przemysłu naftowego.

Tematy „rozmów” w naszej budce:
👉 Zakupy dla Honoraty
👉 Beskidnicy i kaci
👉 Teresa z beczką, Bronisław z motylami
👉 Miasto Światła, kraina Ropy
👉 Życiodajne światło
👉 Śladami nieobecnych
👉 Ziemia Gorlicka
👉 Żydzi w Gorlicach i Bobowej. Wesele panny Halberstam
👉 Eliksir długowieczności
👉 Dalsze sprawunki – wsie łemkowskie

Opowieści zostały przygotowane zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Siłą tej instalacji jest bezpośredni kontakt z ludźmi i zaproszenie ich do interakcji, a także fakt, że jest ona adresowana do osób w każdym wieku – te „wcześniej urodzone” z sentymentem odwiedzą znaną sobie budkę, z kolei młodszych przyciągnie ciekawość! Budka jest „przewodnikiem-podpowiadaczem”, ożywionym reliktem w nowej, pięknej roli oraz wyjątkową atrakcją turystyczną. Swoją oryginalną formą instalacja przyciąga, wabi i intryguje przechodniów. Ponadto inspirująco wpływa na przestrzeń publiczną, łącząc ducha innowacyjności z siłą tradycji.

Pomysłodawcą projektu instalacji jest Maciej Hanusek. Jego budki stoją już w różnych miastach w Polsce. Wchodzisz do środka i znikasz w atmosferze wyjątkowej historii. To jest miejsce, w którym zatrzymuje się czas. Tak jak zatrzymuje się podczas ważnej rozmowy – uwaga jest tylko tu i teraz – mówi Maciej.
 
 
 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech